Dzień Włóczykija – sposoby na wakacje w mieście
Niektóre wydarzenia kolegialne dla Podopiecznych Akademii Przyszłości, które są organizowane od listopada do końca czerwca – mają wiele wspólnego z Dniem Włóczykija. Jest podróż, wiatr we włosach, ciekawe miejsca oraz inspirujący ludzie – spotkani po drodze. Wakacje to idealny czas na odpowiednie świętowanie tego Dnia, wystarczy… wyjść z domu, po prostu. Przeczytajcie nasz tekst, żeby dowiedzieć się, jak daleko można zajść.
Dzieci Akademii Przyszłości spotkały Francuzkę, która opowiedziała o swoim kraju; odwiedziły stadninę koni; patrzyły na gwiazdy w Planetarium, eksperymentowały w Ogrodzie Doświadczeń i robiły jeszcze wiele innych ciekawych rzeczy.
PS Dla prawdziwego Włóczykija pogoda jest zawsze dobra! 😊
Włóczykij – poliglota_ka, spotkanie z osobą z innego kraju
Nie trzeba przemierzać 2 tys. km, żeby poczuć się jak we Francji. Wystarczy spotkać się z odpowiednią osobą. Tak było w jednym z kolegiów w województwie wielkopolskim.
„To była wspaniała okazja dla Dzieci, aby pokazać, jak ważna jest nauka języka w dzisiejszym świecie” – tak rozpoczyna swoją relację Wolontariuszka ze spotkania Dzieci Akademii z Mathilde, Francuzką, która przyjechała na wymianę zagraniczną z programu Erasmus. Wśród zaproszonych osób był również student filologii romańskiej, który tłumaczył rozmowę.
Mathilde opowiadała, jak wygląda szkoła we Francji. Opisywała typowe dania francuskie oraz ulubione dziecięce gry. Na zakończenie odbyła się długa sesja pytań ze strony Dzieci. „Wszyscy byli bardzo zaangażowani i zadowoleni” – podsumowuje Wolontariuszka.
Masz czas? Zostań Wolontariuszem Akademii Przyszłości w edycji 2024/25. Każde z Dzieci, które wspiera Akademia, potrzebuje obecności Wolontariusza lub Wolontariuszki – dorosłej osoby, która w czasie indywidualnych spotkań będzie umacniać ich poczucie wartości. Jedno z tych Dzieci potrzebuje Ciebie – osoby, która podaruje mu godzinę tygodniowo.
Życie pod gwiazdami – wizyta w Planetarium
Wolontariusze_ki z Akademii Przyszłości wraz z Podopiecznymi z warszawskiego kolegium udali się do Planetarium na seans „Jesteśmy kosmitami”. Podczas, którego Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wyglądają poszczególne konstelacje gwiazd m.in. Mała niedźwiedzica, Mały pies.
Druga część spotkania dotyczyła filmu, w którym najważniejszym pytaniem było „Czy w kosmosie jesteśmy sami?”. Podopieczni mieli okazję zobaczyć z bliska planetę Mars i Księżyc nazywany Europą. Ciekawostką były egzoplanety — planety okrążające inne gwiazdy niż Słońce. „Emocje towarzyszące uczestnikom były pozytywne. Dzieciaki nie tylko cieszyły się z wyjścia, lecz także z możliwości spotkania z innymi, ciekawymi osobami” – wspomina Wolontariusz.
Wizyta w stadninie
„Ale mieliśmy superwycieczkę” – wspomina Wolontariusz i dodaje: „Dziękujemy Stowarzyszeniu Jeździeckiemu „Szarża” za gościnę. Było naprawdę cudownie!
Przygodę zaczęliśmy od podróży WKD pod Warszawę – dla niektórych Dzieci była to pierwsze podróż pociągiem, więc emocji było dużo”.
Spotkanie trwało kilka godzin, podczas których zespół opowiadał Dzieciom o koniach. „Dowiedzieliśmy się o żywieniu i higienie koni, pielęgnacji, pracy, a nawet ich garderobie. Czy wiecie co to jest padok? My już wiemy! Po nakarmieniu koni marchewką i ich wygłaskaniu mieliśmy okazję przejechać się na nich. Niektórzy nawet więcej niż raz” – opowiada Wolontariusz.
Spotkanie z harcerzami włóczykijami 😊
Harcerze_ki z drużyny jednej Wolontariuszki przygotowali grę terenową na siedleckiej Sekule*. Dzieci zostały podzielone na trzy drużyny i wykonywały przygotowane zadania. Następnie odbył się piknik z piosenkami harcerskimi oraz różnymi grami. Wspólne zabawy były początkiem do wielu rozmów między Wolontariuszami_kami i Podopiecznymi oraz harcerzami_kami.
„Trójka Dzieci zadeklarowała chęć przystąpienia do drużyny ZHP, z czego jesteśmy bardzo dumni, gdyż być może udało nam się ich zainspirować do działania w tej organizacji. Wszyscy super się bawiliśmy” – wspomina Wolontariuszka.
* Sekuła – dzielnica Siedlec, leżąca w południowej części miasta, wzdłuż ulicy Domanickiej, przy Lasku Sekulskim i obwodnicy Siedlec. Dawniej osiedle oraz folwark, należący do przodków ks. Adama Skwarczyńskiego
Wakacje w mieście? – to gry terenowe!
Gra miejska – okazja do poznania małej ojczyzny. Gra, w której wzięły udział Dzieci z jednego kolegium w Poznaniu, odbyła się na Ostrowie Tumskim w Poznaniu*.
„Poznaliśmy dużo ciekawostek na temat tej okolicy, jednocześnie rozwiązując zagadki. Dzieci były zaangażowane w szukanie szczegółów niezbędnych do odgadnięcia haseł. Ostatnim punktem była Brama Poznania, gdzie Dzieci dostały książeczki o historycznych miejscach Poznania. Wszystkim podobała się gra” – wspomina Wolontariuszka.
* Ostrów Tumski w Poznaniu – jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie.
Pada deszcz – Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema* w Krakowie
Wolontariusze Akademii Przyszłości, nie zgadzają się ze słowami piosenki, że „w czasie deszczu Dzieci się nudzą”. W Akademii nikt się z tą teorią nie zgadza.
„Po lekcjach zebraliśmy się w gronie Podopiecznych i Wolontariuszek przed budynkiem szkoły, aby rozpocząć wspólną integrację w Ogrodzie Doświadczeń* w Krakowie. Na miejsce dojechaliśmy tramwajem. Pogoda niestety nas nie rozpieszczała, przez większość czasu obficie padał deszcz, przy mocnym wietrze. Nie przeszkodziło to jednak Dzieciom odkrywać różne ciekawe ekspozycje i miejsca do zabawy. Miła obsługa parku pomogła nam się ogrzać i doceniła nasze chęci odkrywania Ogrodu. Zwieńczeniem naszego dnia był seans 3D w planetarium na temat historii lotnictwa, który dostarczył nam wielu nowych wrażeń” – wspomina Wolontariuszka.
* Park edukacyjny utworzony w 2007 roku w Krakowie. Park znajduje się w południowo-wschodniej części Parku Lotników Polskich i zajmuje powierzchnię 6 ha. Ogród Doświadczeń jest oddziałem plenerowym Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
Włóczykije odnajdują skarby* w Lublinie
Wydarzenie odbyło się w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Dzieci z jednego kolegium w Lublinie wraz z Wolontariuszkami były na „Na tropie księżycowego skarbu” – poznały historię znalezienia skarbu z Pińska*. W skład skarbu wchodziły nie tylko kosztowne monety, ale również ozdoby i biżuteria – w szczególności lunula, zawieszka w kształcie półksiężyca – temat główny spotkania.
„W trakcie warsztatów poznaliśmy fach rzemieślników z dawnych lat, wytwarzających ozdoby ze srebra. Następnie każdy miał możliwość stworzenia i udekorowania własnej biżuterii. Z ogromnym zaangażowaniem wzięłyśmy się do roboty. Powstałe „skarby” z dumą nałożyłyśmy na szyję. Kulminacją wydarzenia było przebranie się w średniowieczne stroje. Kreacje nadały całemu wydarzeniu niezapomnianego charakteru” – wspomina z satysfakcją Wolontariuszka.
*Ponad 500 srebrnych monet arabskich oraz 30 elementów srebrnej biżuterii. Skarb został znaleziony w latach 30. XX wieku w okolicach Pińska, na terenie Białorusi. Później stał się własnością lubelskiego kolekcjonera prof. Edwarda Soczewińskiego, a niedawno został zakupiony od jego spadkobierców przez Muzeum Narodowego w Lublinie.
Rejs po bezkresie wyobraźni*
Podopieczni Akademii Przyszłości we Wrocławiu i Lublinie wyruszyli w rejs. Mieli do zrealizowania podróż o kryptonimie „Misja Perła”. Zadaniem uczestników było rozwiązywanie trudnych zadań – musieli się wykazać m.in. spostrzegawczością, dobrą pamięcią, umiejętnościami matematycznymi.
Przygoda choć trudna, nie była straszna, bo załoga miała kapitana, który dzielnie pomagał uczestnikom. Wspólnymi siłami przemierzyliśmy nieznane dotąd wody i lądy. Podróż zakończyła się szczęśliwie – dotarliśmy do postaci dobrze nam znanej, czyli… Małego Księcia. Miał on dla nas przygotowane odznaki oraz skarb, który zowie się przyjaźń.
*Miejsce, które każdy z nas nosi w sobie.
Inne sposoby na aktywności poza komputerem dla Dzieci, znajdziesz tutaj: https://akademiaprzyszlosci.org.pl/blog/metody-akademii-w-praktyce/3-maja-to-dzien-bez-komputera-poznaj-sposoby-na-aktywnosci-dzieci-w-realu/
Poznaj Włóczykija, a właściwie Pirata Dyplomatę, który opowiadał Dzieciom w Akademii: jak wyjść z domu, mając 300 euro i dotrzeć do Meksyku, żeby zbierać materiały do książki: https://akademiaprzyszlosci.org.pl/blog/8-czerwca-swiatowy-dzien-oceanow/
Masz czas? Zostań Wolontariuszem Akademii Przyszłości w edycji 2024/25. Każde z Dzieci, które wspiera Akademia, potrzebuje obecności Wolontariusza lub Wolontariuszki – dorosłej osoby, która w czasie indywidualnych spotkań będzie umacniać ich poczucie wartości. Jedno z tych Dzieci potrzebuje Ciebie – osoby, która podaruje mu godzinę tygodniowo.
To również Cię zainteresuje: