Świętowanie sukcesów w Akademii Przyszłości
Dla Wolontariuszy_ek sukces to szczery uśmiech Dziecka. A dla Podopiecznych Akademii sukces to: napisanie zbioru opowiadań o marzeniach, nauczenie się piosenki w języku migowym albo skakania na skakance. To także uwierzenie w siebie, pierwsze miejsce w konkursie śpiewu, zrobienie gry planszowej, strzelenie gola, znalezienie pasji, poznanie nowych kolegów. Właśnie takie małe-wielkie sukcesy osiągnęły Dzieci dzięki udziałowi w Akademii Przyszłości – w relacji z Wolontariuszem_ką.
Gale Sukcesów to wydarzenia, które są zwieńczeniem edycji Akademii Przyszłości we wszystkich województwach i odbywają się w czerwcu. W całej Polsce, w tej edycji było ok. 200 placówek szkolnych, które współpracowały z Akademią. Zaproszenie na Galę otrzymały Dzieci Akademii, Wolontariusze_ki, Liderzy_ki Kolegiów, Koordynatorzy_ki Regionalni_e, Koordynatrzy_ki Szkolni_e, Rodzice, Opiekunowie_ki, Menadżerowie_ki Operacyjni_e i wszyscy zaangażowani w realizację Programu.
Program Gal Sukcesów
Program Gal Sukcesów jest podobny w każdym województwie – różni się częścią z atrakcjami i prezentacją sukcesów, wtedy rządzi największa kreatywność 🙂
Na początek: powitanie uczestników_czek. Potem następuje wyjaśnienie, co będzie się działo w trakcie spotkania. W trzeciej części następuje podsumowanie edycji (w formie prezentacji lub filmiku). Następnie pokazujemy skalę działania Akademii w województwie. Nadchodzi kluczowy moment tego wydarzenia – dzielenia się swoimi sukcesami, po którym są różnego rodzaju atrakcje. A na koniec podziękowania: na scenę/ środek zapraszamy po kolei poszczególne grupy osób: Dzieci, Wolontariuszy_ki, Liderów_ki, Rady Wojewódzkie i dziękujemy im za zaangażowanie w tworzenie Akademii Przyszłości. Wręczane są upominki i robione zdjęcia.
Szczegółowy opis idei Gali Sukcesów znajdziesz tutaj: https://akademiaprzyszlosci.org.pl/blog/gale-sukcesow-za-nami-a-kolejne-sukcesy-dzieci-przed-nami/
Podwórko – motyw przewodni tegorocznych Gal Sukcesów
Co roku Gale Sukcesów charakteryzują się innym motywem. W edycji 2021/22 Motywem przewodnim było „podwórko”, które jest metaforą tego, co jest nam bliskie – miejsca, do którego warto wracać.
Podwórko – ważne miejsce dla Dziecka – symbolizuje także odpoczynek, poznanie i rozwój. W czasach, gdy „chodzenie na pole” czy „wychodzenie na dwór” zamieniło się na „spotkanie na czacie” i wirtualnych grach, zwyczaj eksplorowania swojego otoczenia i bezpośredniego obcowania z drugim człowiekiem jest bezcennym doświadczeniem.
Wspieraj Dzieci z Akademii Przyszłości,
by nie czuły się same w budowaniu wiary w siebie.
Ufunduj Indeks dla Dziecka z Akademii Przyszłości
i daj mu szansę na lepszą przyszłość.
Opis wybranych Gal Sukcesów w poszczególnych województwach
Dziewczynka zaśpiewała w języku migowym – woj. lubuskie
Gdzie: w Bursie Zielonogórskiej.
Pokaz sukcesów: Podopieczni mieli możliwość zaprezentowania swoich sukcesów, talentów i umiejętności. Dziewczynka ze swoją Wolontariuszką – z którą spotykała się przez całą edycję Akademii – nauczyła się podstaw języka migowego. Razem zaśpiewały piosenkę Anny Przybysz pt. „Nie bój się chcieć”, zrobiły to jednak w niekonwencjonalny sposób – w języku migowym, bez użycia słów.
Ich występ wywołał żywe reakcje publiczności. Wszyscy goście nauczyli się też kilku zwrotów w języku migowym, m.in. gromkie brawa. Podczas Gali nie zabrakło również przestrzeni na dzielenie się innymi sukcesami, które zostały zapisane na samoprzylepnych karteczkach i zaprezentowane na scenie.
Atrakcje: akademiowa familiada, której towarzyszyło wiele śmiechu i emocji. Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodką niespodzianką.
Podopieczna napisała zbiór opowiadań (dostępny na naszym blogu) – woj. mazowieckie
Gdzie: Akademia Finansów i Biznesu Vistula.
Atrakcje: na scenie był gość z wiaderkiem, w którym miał trzy wykopaliska z ogródka: pendrive z filmem pełnym akademiowych wspomnień; sznurek, który rozpoczął wielkie sznurkowe wyzwanie, wszyscy zgromadzeni mieli okazję zagrać z drugą osobą w grę zręcznościową; Indeks Sukcesów – tym sposobem wszyscy dowiedzieli się o kolejnym zadaniu: zapisaniu swojego sukcesu na małej kartce i przyczepieniu jej do specjalnego Sznura Sukcesów – oczywiście na klamerki, tak jak na podwórku.
Pokaz sukcesów: „pierwsze miejsce w konkursie śpiewu”, „zrobienie gry planszowej”, „bezbłędne napisanie testu z matematyki”, „strzelenie gola”, „znalezienie pasji”, „poznanie nowych kolegów”, „uwierzenie w siebie”, „napisanie książki o marzeniach”. To tylko niektóre sukcesy, które Dzieci napisały na kartkach i zawiesiły na podwórkowym sznurku.
Podwórkowe atrakcje: gra w klasy, skakanie na skakance. Dzieci tworzyły też podwórkowy kolaż, odgadywały, do którego pojemnika wrzucić śmieci, składały origami oraz brały udział w quizie o Akademii Przyszłości.
„Dzieci tego dnia podnosiły głowy do góry nie tylko spoglądając w stronę marzeń, ale i poszukując balonów, które poleciały aż do sufitu uczelni” – wspomina Wolontariuszka.
-> Całą historię o tym jak powstał zbiór opowiadań Kingi, przeczytasz tutaj: https://akademiaprzyszlosci.org.pl/blog/marzenia-sa-fajnie-premiera-zbioru-opowiadan-kingi-podopiecznej-akademii-przyszlosci/
-> O sukcesie zrobienia gry planszowej „Wielkanocne jajeczka”, przeczytasz tutaj: https://akademiaprzyszlosci.org.pl/blog/swieta-wielkanocne-w-akademii-przyszlosci/
30 (!) sukcesów jednego Podopiecznego – woj. pomorskie
Gdzie: aula jednego z wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego.
Pokaz sukcesów: w trakcie wręczania dyplomów, z okazji ukończenia Akademii, wyświetlane były sukcesy Podopiecznych. Dodatkowo został wyróżniony najbardziej aktywny duet Dziecko-Wolontariusz z rekordową liczbą spotkań i osiągniętych sukcesów, których było ponad 30!
Atrakcje: „wykład o Morzu Bałtyckim, naszym lokalnym podwórku” – powiedziała Liderek z Gdańska i poprowadziła wykład. Goście dowiedzieli się jakie zwierzęta żyją w Bałtyku – było zaskakująco; koncert Angeli Bogdańskiej, która zaśpiewała cover „Riptide” zespołu Vince Joy oraz repertuar własnego autorstwa; zabawa w Głuchy Telefon; ścianka do robienia zdjęć – była okazja do wspólnych zdjęć Dzieci z Wolontariuszami_kami. Zabawom towarzyszyły w tle dźwięki dwóch wiolonczeli, na których grała Wolontariuszka ze swoją 6-letnią córeczką.
Triki piłki nożnej, żonglowania oraz breakdance i hymn Akademii – woj. wielkopolskie
Gdzie: Politechnika Poznańska
Pokaz sukcesów: chętnych do zaprezentowania swojego talentu i zdobytych umiejętności – na scenie –było wielu. Dzieci pokazywały triki w piłce nożnej, żonglowaniu oraz tańczyły breakdance i śpiewały. Dwie Dziewczynki wyszły na scenę, aby powiedzieć, co dała im Akademia Przyszłości, a zarazem podziękować swoim Wolontariuszkom – były to bardzo emocjonujące wystąpienia. Jedna z Dziewczynek, wraz ze swoją Wolontariuszką, zaśpiewały hymn Akademii, ucząc go innych uczestników.
Po zakończeniu pokazu talentów podzieliliśmy się sukcesami minionej edycji, opisując je na samoprzylepnych karteczkach i przyklejając do wielkich tablic, które znajdowały się na środku sceny.
Wystawa prac plastycznych: w całej sali można było podziwiać prace plastyczne Podopiecznych, które powstały specjalnie na tę okazję.
„Otworzyłem się na ludzi”, „Byłam bardzo odważna” – woj. kujawsko-pomorskie
Gdzie: Aula Atrium na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Pokaz sukcesów: „Wytrzymałość”, „Byłam bardzo odważna”, „Składanie origami. Zarażenie tą pasją”, „Rozumienie angielskiego, nauczenie się go, niepoddanie się”, „Udało mi się poprawić polski, bo byłem zagrożony”, „Otworzyłem się na ludzi” – pisały Dzieci na specjalnie przygotowanych papierowych łapkach. Łapki te następnie zostały przyklejone na wspólną planszę SUKCESÓW.
Po wyświetleniu sukcesów, przyszedł czas na występ muzyczny jednego z naszych Wolontariuszy – Piotra z Grudziądza.
Wspomnienia: fotorelacje z tegorocznych wydarzeń kolegialnych m.in. – wizyta na Politechnice Bydgoskiej, gdzie Dzieci mogły wejść w rolę prawdziwego chemika; w Straży Pożarnej, gdzie chłopcy ochoczo zasiedli za kierownicą wozu strażackiego czy zawody sportowe, które odbyły się na sali gimnastycznej. Podczas wspominek, wśród publiczności dało się słyszeć podekscytowane głosy Dzieci: „Bbyłem tam! Było super”, „Z chęcią wybrałabym się tam jeszcze raz!”, „Żałuj, że Cię tam nie było! OMG, było ekstra!”.
Atrakcje: podwórkowe zabawy, głuchy telefon, malowanie twarzy i zaplatanie warkoczyków.
Sukces, jak malowany – woj. zachodniopomorskie
Gdzie: sala Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Sukces, jak malowany: Dzieci z pomocą Wolontariuszek stworzyły piękne kartki, na których narysowały siebie z Wolontariuszkami oraz podsumowały swoje największe sukcesy i pozytywne zmiany, które udało im się osiągnąć w tej edycji.
Atrakcje: quiz z języka angielskiego zorganizowany przez Wolontariuszkę Zosię, która była jedną z prowadzących dodatkowe zajęcia dla chętnych Dzieci z języka angielskiego w tej edycji.
Wspieraj Dzieci z Akademii Przyszłości,
by nie czuły się same w budowaniu wiary w siebie.
Ufunduj Indeks dla Dziecka z Akademii Przyszłości
i daj mu szansę na lepszą przyszłość.
To również Cię zainteresuje: