Jak budować poczucie własnej wartości u Dziecka?
Część 2 – komunikacja
Ten tekst jest kontynuacją pierwszego tekstu Joanny Rutkowskiej, Wolontariuszki Akademii Przyszłości i psycholożki, który znajdziesz tutaj: Jak wzmocnić poczucie własnej wartości u dziecka? Rady.
Dziecko chce być naprawdę zauważone. Często popełniamy błędy np. mówimy ,,nie idź”, zamiast ,,chodźmy razem spróbować”, zamiast mówić ,,nie rób”, to powiedzmy ,,zróbmy to razem”. Im bardziej definiujemy Dziecko, tym mniej zostawiamy mu miejsce na samodzielne odkrywania świata.
Mówmy Dziecku: ,,widzę, ile pracy w to włożyłeś…”, ,,zauważyłam twoją systematyczność…”, ,,widziałam, jak długo się do tego przygotowałaś”, ,,widzę, że sprawia ci to dużo radości”, ,,widzę, że próbowałaś wiele strategii”.
Komunikacja odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu samooceny. Nasze uczucia powinny być wyrażane w sposób jasny i otwarty, zapewniając tym samym Dziecko, że jest wyjątkowe i ważne. Dzięki temu buduje się w Dziecku poczucie akceptacji i wartości.
Podkreślanie za każdym razem wysiłku, jaki Dziecko wkłada w swoje działania, to cegiełka
w budowaniu pewności siebie. Należy pamiętać, aby chwalenie było adekwatne do osiągnięć. To zachęca Dziecko do dalszego wysiłku i rozwijania umiejętności.
Wspieraj Dzieci z Akademii Przyszłości,
by nie czuły się same w budowaniu wiary w siebie.
Ufunduj Indeks dla Dziecka z Akademii Przyszłości
i daj mu szansę na lepszą przyszłość.
Pozwól na wyrażenie emocji
Zawsze należy pozwalać Dziecku na wyrażanie swoich emocji i nauczyć go je nazywać.
To daje przestrzeń do zrozumienia i akceptowania swoich uczuć. W ten sposób Dziecko uczy się, że ma prawo do swoich emocji i że są one ważne.
Nie porównuj
Porównywanie Dziecka z innymi może prowadzić do poczucia niższości.
Dlatego ważne jest, aby akceptować Dziecko i jego indywidualne osiągnięcia.
Każdy dorosły powinien być zawsze otwarty na potrzeby i sygnały, jakie wysyła Dziecko. Nasza obecność i zaangażowanie w życie młodego człowieka ma wpływ na budowanie zaufania i poczucia własnej wartości.
Pozwól na samodzielność
Pozwolenie Dziecku na podejmowanie decyzji daje poczucie kontroli i samodzielności,
co przekłada się na wzmacnianie samooceny.
Ważne jest też nauczenie Dziecka, że nie nad wszystkim mamy kontrolę i nie na wszystko mamy wpływ. Nauka i akceptacja takiego stanu, ma ogromne znaczenie w dalszym życiu.
Warto pamiętać, że rola Rodziców, Opiekunów i Wolontariuszy_ek jest niezwykle ważna w kształtowaniu poczucia własnej wartości Dziecka. Dając wsparcie, akceptację i miłość, można pomóc w budowaniu zdrowej samooceny i pewności siebie, które są fundamentem udanego rozwoju osobistego.
Rozwijanie zdrowej samooceny to proces, który wymaga czasu, zrozumienia i cierpliwości. Jednak efekty są nieocenione, ponieważ silna i zdrowa samoocena to podstawa do osiągania sukcesów oraz tworzenia satysfakcjonujących relacji w przyszłości.
Warto pozwolić na samodzielne rozwiązywanie problemów, nie wyręczać, a doceniać. Bez krytyki naucz przegrywać.
Wiarę w siebie rozwija się wraz ze zdobywanymi umiejętnościami i sukcesami. Jeśli Dziecko ma za mało pewności siebie i wiary, można je wesprzeć na przykład pomagając mu w nauce, przez co stopniowo polepszy swoje wynik, a wraz z tym mocniej uwierzy w siebie.
Joanna Rutkowska
– nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, psychoterapeutka, nauczycielka, logopedka i terapeutka SI z terapią behawioralną. Z edukacją związana od 10-ciu lat.
Ponadto zajmuję się wczesnym wspomaganiem Dzieci i młodzieży z autyzmem, zespołem Aspergera oraz zaburzeniami pokrewnymi. Aktywna w organizacji i zarządzaniu oświatą.
Wspieraj Dzieci z Akademii Przyszłości,
by nie czuły się same w budowaniu wiary w siebie.
Ufunduj Indeks dla Dziecka z Akademii Przyszłości
i daj mu szansę na lepszą przyszłość.
To również Cię zainteresuje: