Jestem nowym Wolontariuszem, Wolontariuszką – i co dalej?
Tekst Małgorzaty Basińskiej, koordynatorki wolontariatu i doświadczonej Wolontariuszki
Co mnie czeka w tej edycji Akademii Przyszłości? Jak rzeczywiście będzie wyglądać moja praca z Dzieckiem? Czy sobie poradzę? Te i wiele pytań pojawia się u każdego nowego Wolontariusza_ki przed rozpoczęciem pracy z Dzieckiem, powodując nieraz stres – jak się później okazuje, zupełnie niepotrzebny.
Jako Wolontariuszka z doświadczeniem, a w tym momencie również koordynatorka, chcę pomóc Wam zacząć przygodę z wolontariatem w Akademii Przyszłości oraz pozbyć się początkowych obaw i stresu. Wystarczy pozytywne nastawienie i chęci do pracy. Dodatkowo należy pamiętać, że zawsze możemy liczyć na wsparcie Koordynatorów Wolontariatu, rekruterów oraz wdrożeniowców, którzy chętnie odpowiedzą na nasze pytania.
Spis treści
- Jak wygląda praca Wolontariusza przez cały rok?
- Co po rekrutacji
- Początek pracy z Dzieckiem
- Pomysły na spotkania z Dzieckiem, również te pierwsze, którymi dzielą się Wolontariusze_ki i eksperci Akademii
- Co mnie czeka oprócz spotkań z Dzieckiem?
- Czy jest się czego bać? Chciał(a)bym zostać Wolontariuszem/ką, ale nadal mam obawy
- Wątpliwości, z którymi mierzą się przyszli Wolontariusze i Wolontariuszki
- O autorce
Masz czas? Zostań Wolontariuszem Akademii Przyszłości w edycji 2025/26. Każde z Dzieci, które wspiera Akademia, potrzebuje obecności Wolontariusza lub Wolontariuszki – dorosłej osoby, która w czasie indywidualnych spotkań będzie umacniać ich poczucie wartości. Jedno z tych Dzieci potrzebuje Ciebie – osoby, która podaruje mu godzinę tygodniowo.
Jak wygląda praca Wolontariusza przez cały rok?
Praca Wolontariusza i Wolontariuszki Akademii Przyszłości trwa przez cały rok szkolny i dzieli się na poszczególne etapy. Od rekrutacji, inauguracji Akademii Przyszłości, przez wdrożenia stacjonarne i hybrydowe, przechodząc poprzez organizację pracy własnej w szkole, po śródrocze – udział w wydarzeniach kolegialnych, integracje z zespołem – aż po zakończenie roku i podsumowanie pracy oraz Galę Sukcesów.
Co po rekrutacji
Po zakwalifikowaniu przez rekrutera będziesz mógł lub mogła wziąć udział we wdrożeniu stacjonarnym bądź hybrydowym. Wdrożenie przybiera formę superwarsztatów, które odpowiednio przygotują Cię do pracy z Dzieckiem. Na takim spotkaniu możesz już poznać przyszłych Wolontariuszy i Wolontariuszki z różnych szkół oraz zapoznać się z tym, jak wygląda praca w wolontariacie Akademii Przyszłości.
Później skontaktuje się z Tobą Koordynator Wolontariatu – ta osoba będzie Twoim wsparciem przez cały rok szkolny. Po rozmowie wstępnej i zapoznaniu się, porozmawiacie o Twoich pasjach oraz umiejętnościach, a następnie Koordynator dopasuje Dziecko, z którym będziesz współpracować przez ten rok szkolny. Podczas organizowanych spotkań integracyjnych poznasz też kolegów i koleżanki – Wolontariuszy i Wolontariuszki z Twojego kolegium. Kolegium to grupa ludzi, która tworzy Akademię w danej szkole; zazwyczaj jest to od 6 do 12 par Wolontariuszy_ek i Dzieci, a także Koordynator_ka Wolontariatu, Rodzice, Koordynator_ka Szkolny_a oraz Darczyńcy_czynie.
Początek pracy z Dzieckiem
Wyobraźmy to sobie. Już wiesz, z jakim Dzieckiem będziesz pracować w ramach Akademii Przyszłości, poznajesz jego historię. Co teraz? Milion myśli przepływa Ci przez głowę i zastanawiasz się, od czego zacząć. Najlepszy start to kontakt z Rodzicem Dziecka i ustalenie dnia cotygodniowych spotkań. Zgłoś ten dzień Koordynatorowi, żeby mógł zaplanować wolną salę szkolną na Twoje spotkania, byście mogli w komfortowych warunkach spędzać czas i realizować scenariusze spotkań.
Następnie przygotuj sobie wstępnie przebieg pierwszego spotkania z Dzieckiem – co byś chciał zrobić? Pomocne tutaj będą materiały z e-learningu dla Wolontariuszy i Wolontariuszek. Możesz skorzystać z gotowych scenariuszy bądź przygotować własny. Ważnym punktem Waszego spotkania będzie ustalenie zasad – kodeksu, który będziecie przestrzegać na zajęciach oraz Rysunek Marzenia. Przy Rysunku Marzenia możesz wesprzeć Dziecko w rysowaniu oraz podpowiadać elementy, które lubi. Warto zaproponować Dziecku grę/zabawę, która pozwoli Wam się bardziej poznać. Może to być wspólne zadawanie sobie pytań, możesz wykorzystać do tego zabawę ruchową, grę planszową czy przygotować karty pracy. Każdy pomysł jest dobry i Dzieci często są otwarte na współpracę. Zobaczysz, że pierwsza godzina minie Wam bardzo szybko i nie będziecie mogli się doczekać kolejnego spotkania!
Pomysły na spotkania z Dzieckiem, również te pierwsze, którymi dzielą się Wolontariusze_ki i eksperci Akademii
- Wycofane Dziecko, jak mu pomóc i jak przełamać pierwsze lody
- Jak przełamywać nieśmiałość u Dziecka? – Akademia Przyszłości
- Jak budować dobre relacje z Dzieckiem? – Akademia Przyszłości
- Współpraca z Dzieckiem pochodzącym z innego kraju – Akademia Przyszłości
Po spotkaniach nie zapomnij wypełnić Karty Sukcesu w systemie Akademii oraz wpisać sukcesu Dziecka do Indeksu Sukcesów. Po pierwszym zapoznaniu zdobędziesz również materiał potrzebny do napisania Początku Naszej Historii (miejsce w systemie), który będzie pięknym wstępem do Waszej relacji. Potem przy zakończeniu edycji miło będzie wrócić do tego, jak zaczynaliście, a z iloma sukcesami kończycie edycję.
Co mnie czeka oprócz spotkań z Dzieckiem?
Integracje zespołu
Rok szkolny w Akademii Przyszłości to nie tylko cotygodniowe spotkania z Dzieckiem. To również liczne integracje zespołu organizowane przez Koordynatora Wolontariatu w Waszej szkole. Dzięki temu możesz zżyć się bardziej z Wolontariuszami i Wolontariuszkami takimi jak Ty, wymienić się doświadczeniami, pomysłami. Dobrze spędzony czas z grupą pozytywnych ludzi dodatkowo napędza do działania i pokazuje, że to co robisz jest ważne.
Wydarzenia kolegialne w ramach najbliższych szkół i wojewódzkie
Dodatkowo Akademia Przyszłości to również wydarzenia kolegialne i wojewódzkie, na które możesz pójść ze swoim Podopiecznym_ą – kręgle, wyjścia do muzeum, ciekawe warsztaty, wspólne seanse filmowe… w Twoim województwie na pewno dużo się dzieje. Jeśli sam_a znasz jakieś miejsce, gdzie chętnie przyjmą Dzieci z Akademii, możesz zaproponować je swojemu Koordynatorowi – pomoże Ci dograć szczegóły wyjścia.
Zjazdy Wolontariuszy z różnych województw
Akademia to również zjazdy – czas kiedy możesz poznać wiele ciekawych osób ze Stowarzyszenia WIOSNA (organizatora Akademii Przyszłości) oraz Wolontariuszy i Wolontariuszek z innych województw. Jest to spotkanie wypełnione licznymi warsztatami, integracjami i wartościowymi rozmowami przeplecione pozytywną energią jaka płynie z pomagania i pracy w Akademii Przyszłości. Poznaj ludzi takich samych jak Ty, z podobnymi wartościami czy zainteresowaniami.
Czy jest się czego bać? Chciał(a)bym zostać Wolontariuszem/ką, ale nadal mam obawy
Przez cały czas w Akademii jesteś w kontakcie z bardziej doświadczonymi Wolontariuszami, Wolontariuszkami, którzy chętnie Ci pomogą. Nie bój się pytać, nie bój się prosić o pomoc – tutaj każdy chętnie Ci pomoże. Jeśli nie jesteś pewny, do kogo się zgłosić, to zawsze możesz skorzystać z infolinii Akademii Przyszłości lub dostępnej skrzynki e-mailowej, gdzie możesz napisać w każdym momencie. Na Facebooku funkcjonuje grupa utworzona dla Wolontariuszy i Wolontariuszek, gdzie dzielimy się wsparciem.
Dodatkowo masz wsparcie pedagoga Akademii oraz psychologa Akademii – możesz poradzić się w sprawie pracy z Dzieckiem, skonsultować pomysły na zajęcia, poradzić się odnośnie trudności w pracy z Dzieckiem, poprosić o pomoc w nawiązaniu relacji z Dzieckiem.
Również przez cały rok jest dla Ciebie dostępny Koordynator Wolontariatu Akademii Przyszłości (KWAP), który chętnie rozwieje Twoje wątpliwości, pomoże Ci w cięższych momentach, przypomni jak czegoś zapomnisz wypełnić. Przez całą edycję nie jesteś sam/sama.
Wątpliwości, z którymi mierzą się przyszli Wolontariusze i Wolontariuszki
- Nie wiesz, czy znajdziesz godzinę w tygodniu na spotkania z Dzieckiem? Czas to skarb. Nie jesteśmy w stanie go wyprodukować ani kupić. Warto przeznaczyć go na rzeczy dla nas istotne, ale też warto się nim dzielić, żeby się nie zmarnował. Jego część, tak małą jak jedna godzina tygodniowo, można spędzić z Dzieckiem, które potrzebuje naszego wsparcia i obecności.
- Nie jesteś komputerowy i obawiasz się, że sobie nie poradzisz? System do wypełniania Kart Sukcesów jest bardzo intuicyjny. Już na etapie wdrożenia zostaniesz przeszkolony do obsługi systemu. Również Koordynator w Twoim kolegium chętnie pomoże Ci w razie trudności.
- Boisz się o nawiązanie relacji z Dzieckiem? Boisz się, że Dziecko Cię nie polubi będziesz miał problem w dotarciu do niego? Dzieci czekają na kontakt z Dorosłym, który będzie w stanie poświęcić im czas. Zazwyczaj są otwarte na zaplanowane aktywności bądź włączają się w organizację zajęć. To może być naprawdę ciekawa przygoda dla Was obojga i wspólnie możecie zbudować świetną relację. Do pomocy masz dużą liczbę materiałów, kart pracy z Akademii. W internecie również można znaleźć ciekawe rozwiązania na zajęcia. Dodatkowo Dzieci są dobierane do Wolontariuszy i Wolontariuszek na podstawie wspólnych zainteresowań, cech. Koordynator przed połączeniem w pary porozmawia z Tobą i na tej podstawie zostaniesz połączony z Dzieckiem. Wspólna pasja to często wstęp do ciekawych zajęć i moment do przełamania pierwszych lodów.
- Jesteś nieśmiały/a i nie wiesz czy odnajdziesz się w roli? Spróbuj. Nie każde Dziecko potrzebuje ekstrawertycznego Wolontariusza lub Wolontariuszki. Często Twój spokój okaże się czymś, co będzie sporym atutem. Poprzez wolontariat w Akademii również Ty możesz zyskać większą otwartość oraz większą pewność siebie. Dzieci często odkrywają w nas umiejętności. Jest to relacja z której oboje możecie czerpać i się uzupełniać.
- Martwisz się, że nie znajdziesz czasu na wypełnianie Kart Sukcesów w systemie i opisywaniu spotkań? Możesz to zrobić o każdej porze dnia i nocy. Po przebudzeniu, przed pójściem spać, podczas jazdy autobusem czy czekając na zajęcia. Wystarczy do tego telefon, tablet, laptop czy dostęp do internetu. Najlepiej karty wypełniać bezpośrednio po zajęciach, ponieważ na świeżo jesteśmy w stanie opisać emocje towarzyszące nam i Dziecku na zajęciach.
Mam nadzieję, że choć trochę rozwiałam Twoje obawy i widzimy się na zjeździe Akademii Przyszłości!
O autorce
Małgorzata Basińska
Zaczynałam jako Wolontariuszka, dziś wspieram Wolontariuszy jako Koordynator Wolontariatu Akademii Przyszłości w województwie małopolskim. Wierzę, że największa wartość tkwi w ludziach. Dzięki udziałowi w Akademii Przyszłości możemy wesprzeć Dzieci w odnalezieniu swojej drogi, poznaniu i wzmacnianiu ich wiary w siebie i swoje możliwości, bo każde Dziecko zasługuje na to, by móc odkryć swój potencjał i zdobywać własne szczyty. Chcę być dla Dzieci takim dorosłym, jakiego sama potrzebowałam i móc im pomóc w odnalezieniu własnej ścieżki.
Prywatnie pasjonatka airsoftu oraz militariów, miłośniczka wycieczek górskich.
Masz czas? Zostań Wolontariuszem Akademii Przyszłości w edycji 2025/26. Każde z Dzieci, które wspiera Akademia, potrzebuje obecności Wolontariusza lub Wolontariuszki – dorosłej osoby, która w czasie indywidualnych spotkań będzie umacniać ich poczucie wartości. Jedno z tych Dzieci potrzebuje Ciebie – osoby, która podaruje mu godzinę tygodniowo.
To również Cię zainteresuje: