pomóż akademii pomagać
AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI przeprowadza dzieci od porażki w szkole do sukcesu w życiu
‹ Wróć do aktualności

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI to ogólnopolski program, który dzięki unikalnej metodologii - Systemowi Motywatorów Zmiany przeprowadza dzieci od porażki w szkole do sukcesów w życiu. Projekt powstał w 2003 roku z inicjatywy księdza Jacka Stryczka i jest siostrzanym projektem SZLACHETNEJ PACZKI, będącej sztandarową akcją Stowarzyszenia Wiosna.

 

Program narodził się, kiedy wolontariusze odwiedzający rodziny w potrzebie, dostrzegli, że dzieci potrzebują nie tylko materialnej pomocy, ale przede wszystkim wyprowadzenia ich z błędnego przeświadczenia, że do niczego się nie nadają.

 

AKADEMIA sprawia, że dzieci, które dotychczas czuły się nieważne, mogą poczuć się wyjątkowe. Stają się oczkiem w głowie. To uczucie przeprowadza je do lepszego życia. Dzięki całorocznej pracy z tutorem - wolontariuszem, AKADEMIA zapewnia mądrą pomoc swoim podopiecznym.

 

Tutor, czyli opiekun dziecka

Tutor to opiekun dziecka, który przenosi je na wyższy level. Robi to poprzez rozwijanie w nim ambicji, poczucia własnej wartości, kreatywności oraz gotowości do podejmowania wyzwań. Opiekun ucznia poszerza jego horyzonty i inspiruje swoją postawą, życiem i osiągnięciami. Spotyka się z nim regularnie raz w tygodniu.

 

terapia zajęciowa

 

AKADEMIA nie zmienia świata dzieci, nie usuwa przeszkód z ich drogi, ale uczy je, jak sobie w tym świecie radzić. Otoczenie dziecka i problemy mogą pozostać takie same, ale dzięki AKADEMII dziecko wie, jak stawiać czoła trudnościom i wygrywać. O przeszkodach myśli jak o wyzwaniach możliwych do podjęcia i wygrania. Opiekun dziecka daje mu rybę (m.in. wyprawkę na początek roku), wędkę (uczy konkretnych umiejętności np. odpowiadania przy tablicy, rozmowy z kolegami), ale - co najważniejsze - kształtuje w nim mentalność wędkarza (uczy je, jak radzić sobie w szkole i w życiu).

 

To dlatego, rola tutora – opiekuna ucznia – jest taka ważna. Każdy tutor w praktyce sprawdza, co motywuje jego ucznia; motywatory są dostosowane do dziecka i jego potrzeb.  Tutor podpisuje się pod sukcesem stając się tym samym świadkiem tego, co osiągnęło dziecko.

 

Terapia zajęciowa

W ramach AKADEMI dziecko spotyka ludzi sukcesu, z którymi nie miałoby szansy zetknąć się w swoim środowisku. Ciekawe osobowości i życiorysy, mają inspirować je do stawania się kimś ważnym i pogłębiania własnych zainteresowań. Dajemy dziecku możliwość zaangażowania się w akcje społeczne i pomoc innym. Ono samo decyduje, czyj świat i w jaki sposób chce zmieniać. Podopieczni AKADEMII dostrzegają, że mają czym się dzielić i mogą wpływać na swoje otoczenie. Spotkania z innymi dziećmi i praca w grupie, mają wymiar terapii zajęciowej dla podopiecznych.

 

Każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie, posiada swój własny unikatowy bagaż wiedzy, umiejętności i doświadczeń oraz ma swoje unikatowe marzenia i plany na przyszłość. Dlatego zadaniem opiekuna dziecka jest tak je poznać, aby stwarzać mu najbardziej optymalne warunki do rozwoju.

 

W AKADEMII nie przyklejamy dzieciom etykietek. Podczas rekrutacji staramy się odkryć z jakiego powodu dzieci doświadczają porażki szkolnej (nie zakładamy z góry z jakiego powodu dziecko przegrywa). Przyczyny mogą być różnorodne (rodzina, koledzy, choroba) – my chcemy się tego dowiedzieć, poznać dziecko, a nie je ocenić. Chcemy je zrozumieć, w tym pomagają też wspólne spotkania dzieci, tutorów i terapia zajęciowa. I na tym polega unikatowość i oryginalność w AKADEMII, że chcemy poznać dziecko „od środka”, jego głębię, odrzucając to, co widać gołym okiem.

 

Pomóż dzieciom z Akademii Przyszłości - zobacz jak możesz się zaangażować!

Udostępnij 
Poleć 
Polub AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI 
Razem tworzymy Akademię
organizator:
 • WIOSNA
Partner Strategiczny:
Mecenasi i Partnerzy:
Patroni:
 • TK Maxx
 • Hotel Hilton Garden Inn Kraków
 • questus
 • enova
 • IMM
 • Pracuj.pl
 • Marcin Mioduszewski
 • BP
 • Microsoft
 • Wawel
 • Librus

Sklep WIOSNY

-->